puszka.pl - pysznie!

Pierogi z jagodami

Polska letnia klasyka :) Choć niezaprzeczalnie dość pracochłonna, to nikt się im chyba nie oprze :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

ciasto:
500g mąki pszennej
około 1,5 - 2 szklanek wody (ale nie podam dokładnie, zależy od tego jakie będzie ciasto po zagnieceniu)

nadzienie:
300g jagód (nadają się też mrożone, chociaż nie mogą zawierać zbyt dużo szronu ani rozmrozić się, zanim zaczniemy je nakładać do pierogów)
cukier (może być waniliowy)

do polania:
jogurt/śmietana z dodatkiem cukru waniliowego
lub jogurt owocowy (może być jagodowy :)
lub waniliowy deserek (np. Alpro)

Przygotowanie:

Mąkę przesiać i wsypać do miski. Wodę zagotować i zaparzyć nią mąkę. Najpierw wlać około 1,5 szklanki wody. Jak odrobinę przestygnie, ale nadal będzie gorąca, zagnieść rękami ciasto. To gorąca woda nadaje mu odpowiednią konsystencje i lepkość. Powinno być elastyczne i jednolite (gładkie). Nie może być zbyt mokre ani zbyt suche. Jeśli będzie za suche, dolać wody, jeśli zbyt mokre, dosypać mąki.

Stolnicę oprószyć lekko mąką. Rozwałkować ciasto na cienkie placki i wykrajać krążki przy pomocy foremki lub słoika (chodzi o to, że średnica krążków nie może być za mała, bo chyba nie chcemy pierogów mieszczących 3 jagody na krzyż ;). Ciasto wałkuje się porcjami, ale pozostała jego część nie może obeschnąć. Dlatego należy ją trzymać pod lekko wilgotną ściereczką lub przynajmniej w jakimś zamkniętym pojemniku.

Na każdy krążek ciasta nakładać na środek jagody (oczywiście umyte i "odcieknięte"), posypać szczyptą cukru (bez cukru będą za kwaśne) i zlepić jego krawędzie tak, żeby w środku nie zostało powietrze, a farsz nie zabrudził zlepianych brzegów. Można też wcześniej wymieszać jagody z cukrem, ale wtedy pojawi się więcej soku i trzeba będzie je wrzucić na siteczko, żeby sok nie zniweczył naszych wysiłków w lepieniu :) Drugi sposób to oprószyć je lekko mąką, która wchłonie nadmiar soku.

Wrzucać po kilka pierogów do osolonej, wrzącej wody i gotować około 3-5 minut aż wypłyną. Do ich wyciągania wygodna jest taka okrągła łopatka/łycha z dziurkami, najlepiej plastikowa, bo metalową łatwiej przedziurawić pierogi.

Podawać polane jogurtem/śmietaną z dodatkiem cukru waniliowego lub jogurtem owocowym lub waniliowym deserkiem (np. Alpro) :) Smacznego :)

Jeśli nie zjadamy ich na bieżąco, to należy je wykładać pojedyńczą warstwą na półmiski/talerze, najlepiej delikatnie natłuszczone olejem, żeby przestygły, ale się nie pozlepiały.

Wskazówki i uwagi:

Do ciasta nie dodajemy soli - naprawdę, to nie błąd w przepisie :). Soli się wodę, w której gotują się pierogi i to wystarczy.
Niektórzy dodają do ciasta jajka, ale to błąd - ciasto jest wtedy twardsze. Najlepsze pierogi robi się właśnie tak jak w przepisie - z samej mąki i wody :) Wersja wegańska jest więc najlepsza i najbardziej profesjonalna :)
Nadesłał(a) Kuna, dnia: 2009-07-06 11:02:15.119
Źródło/autor przepisu: na podstawie Majanowe pieczenie: majanaboxing.blox.pl

Twoje zapiski: