puszka.pl - pysznie!

Pasztet z soczewicy i warzyw ze słonecznikiem

Vegavani: "Pasztet w wersji, którą prezentujemy bardzo dobrze się kroi oraz rozsmarowuje na pieczywie, ponieważ nie wysusza się on podczas pieczenia. Ważne jest tylko aby kroić go dopiero po całkowitym wystudzeniu. Rozsmarować na kanapce można nawet gorący... mniam :)
Do przygotowania pasztetu najlepiej użyć czerwonej soczewicy, której zaletą jest krótki czas gotowania oraz to, że nie trzeba jej mielić. Pasztet ma także ładny kolor :)"



Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

soczewica czerwona - 1 szkl.
słonecznik - 1/2 szkl.
cebula - 2 szt.
marchewka - 2 szt.
seler naciowy (3 łodygi) lub kawałek zwykłego
czosnek - 2 ząbki
natka pietruszki - 3 łyżki posiekanej
płatki owsiane - 1/2 szkl.

listek laurowy - 2 szt.
sól - 1 łyżeczka
słodka papryka – 1 łyżka
majeranek - 1 łyżka
pieprz ziołowy – 1 łyżeczka

olej do smażenia - 1/4 szkl.
bułka tarta do wysypania formy

Przygotowanie:

Soczewicę ugotować zalewając gorącą wodą w proporcji 1:2, czyli dwie pełne szklanki wody. Dodać listek laurowy i sól, gotować pod przykryciem na malutkim ogniu 20-25 min. (nie mieszać), aż soczewica wchłonie wodę i się rozgotuje.

Słonecznik zalać wrzątkiem, odstawić do namoczenia na 10 min., odcedzić. Cebulę posiekać w drobną kostkę, marchewkę utrzeć na grubych oczkach, a selera naciowego drobno pokroić. Jeśli używamy zwykłego selera to utrzeć go na grubych oczkach. Cebulę podsmażyć na 1/4 szkl. oleju, dodać marchewkę i selera, dusić pod przykryciem przez 10 min.

Z ugotowanej soczewicy wyjąć listki laurowe. Dodać do niej warzywa, namoczony słonecznik, czosnek, posiekaną natkę, płatki owsiane i przyprawy. Wymieszać dokładnie.

Wyłożyć do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą foremki. Po wierzchu posypać ziarnami słonecznika lub sezamu.

Piec pasztet w 180°C aż będzie przypieczony z wierzchu, a boki pasztetu będą odchodzić od foremki. Czas pieczenia zależy od piekarnika. My pieczemy ich zawsze większą ilość i w piekarniku z termoobiegiem (nie z grzałkami od góry) i w tym przypadku 1,5 h jest ok. W domowych piekarnikach nie posiadających termoobiegu czas można skrócić.

Wskazówki i uwagi:

Gotowy pasztet kroić dopiero po całkowitym wystudzeniu. Można go przechowywać w lodówce przez tydzień.
Foto-instrukcję krok po kroku znajdziecie na naszej stronie: vegavani.com.
Nadesłał(a) vegavani_com, dnia: 2009-12-30 18:53:55.03
Źródło/autor przepisu: http://www.vegavani.com/przepis%20miesiaca%20pasztet%201.html

Twoje zapiski: