puszka.pl - pysznie!

Zupa miso z glonami nori

Błyskawiczna, prościutka, pyszna i rozgrzewająca :) Kupne zupy (czy to ekspresowe czy w restauracjach) zawierają zazwyczaj dashi - japoński bulion rybny. Zdarza się, że w menu oznaczone są jako potrawy wegetariańskie, ale po dopytaniu wychodzi szydło z worka. Lepiej więc zrobić zupkę samemu - a jakie wrażenie się robi na gościach! :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 4 duże porcje albo na 8 małych miseczek jako przystawka

2 małe marchewki
1 spora cebula
1,5 l wody
150-200 g makaronu ryżowego lub sojowego (tasiemki) lub ryż
2 dość czubate łyżki pasty miso (czym ciemniejsze, tym intensywniejszy smak - my preferujemy nieco jaśniejsze)
kilka łyżek sosu sojowego lub tamari
3-4 arkusze nori (ładniej wygląda) lub nori w postaci pokruszonych płatków (tańsze)
opcjonalnie:
- kilka grzybków shiitake (suszonych lub świeżych)
- kilka kropli oleju imbirowego lub sezamowego (lub soku z utartego imbiru)
- kawałek tofu naturalnego
- kolendra świeża (super aromat!)

Przygotowanie:

Marchewkę obrać i pokroić w zapałki, cebulę posiekać w półplasterki. Wrzucić na wrzątek, pogotować bez przykrycia aż cebula straci zapaszek, a marchewka nieco zmięknie (ok. 5 min. - zależy od grubości zapałek). Zdjąć z kuchenki.

Jeśli używamy shitake, to należy namoczyć je krótko w gorącej wodzie, a kiedy już będą miękkie odciąć ogonki (są twarde więc się ich nie je), pokroić na kawałki wielkości kęsa i dodać do zupy, najlepiej jeszcze w czasie gotowania.

Makaron lub ryż ugotować wg. wskazówek na opakowaniu (wodę na makaron też solimy). Jeśli będziemy jeść zupę łyżkami, a nie pałeczkami, to makaron nie powinien być za długi.

Miso rozmieszać w niedużej ilości wody i dodać do zupy. Doprawić sosem sojowym tak, aby zupa była odpowiednio słona - ilość zależy od własnych preferencji, firmy/rodzaju sosu i od słoności miso. Dodajemy też dla aromatu kilka kropli oleju sezamowego lub imbirowego.

Arkusz nori tniemy na paseczki (np. 1 x 5 cm).

Nakładamy do miseczek ryż/ makaron, wlewamy zupę, wsypujemy nori i inne dowolnie dobrane dodatki - tofu pokrojone w dość małą kostkę, kiełki i posiekana kolendrę.

Wskazówki i uwagi:

Jeśli mamy nori nieprażone, to przeciągamy je kilka razy nad ogniem lub podprażamy chwilę na suchej patelni. Zmienia kolor i nabiera głębszego aromatu, a co ważniejsze, staje się mniej gumowate.
Nadesłał(a) chojnac, dnia: 2011-03-30 11:49:43.458
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: