puszka.pl - pysznie!

Dżem truskawkowy "babciny" (bez zagęszczaczy)

W zeszłym roku robiliśmy dżem dwoma metodami - ekspresowy z wyraźnymi kawałkami owoców (świetny, ale do spożycia w ciągu 3-4 miesięcy) i "smażony" przez 3 dni. Jednak naszym faworytem jest ten - "zasypywany" cukrem, odstawiany aż puści sok i długo gotowany. Przygotowywany bez żadnych zagęszczaczy - w końcu nasze babcie nie dysponowały takimi wynalazkami :) Świetna konsystencja, ładny kolor, pyszny :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 2 słoiki po 350 ml

1 kg truskawek
200-300 g cukru (w oryginale było 800, ale to zdecydowanie za dużo)
sok i miąższ z 1 cytryny
ew. skórka z 1/4 cytryny

Przygotowanie:

Truskawki myjemy, odstawiamy żeby obciekły i odszypułkowujemy (w tej właśnie kolejności - inaczej niepotrzebnie nasiąkną wodą). Nie trzeba ich kroić ani rozgniatać, bo i tak się rozpadną podczas gotowania. Zasypujemy cukrem - wystarczy 100g, żeby owoce puściły sok (zbyt duża ilość może później sprzyjać przypalaniu). Odstawiamy na min. 1-2 godziny, a najlepiej w lodówce na noc. Koniecznie w lodówce, żeby nie zaczęły fermentować ;)

Całość przekładamy do dużego garnka lub głębokiej patelni - czym szersze naczynie, tym lepsze, bo dżem szybciej odparuje. 4-litrowy garnek pomieści 2 kg truskawek - należy pamiętać, że podczas gotowania mogą kipieć, więc lepiej nie nakładać do pełna. Dodajemy sok i ew. skórkę z cytryny [*].

Podgrzewamy na niewielkim ogniu, żeby cukier całkowicie się rozpuścił. Zwiększamy ogień, żeby syrop z truskawkami zaczął dość mocno bulgotać, ale nie wykipiał. Przesmażamy truskawki zdejmując za pomocą łyżki cedzakowej powstającą na ich powierzchni pianę. Mieszamy też dżem od dna, zwłaszcza w końcowej fazie gotowania. Po ok. 2 godzinach dodajemy też resztę cukru.

Kiedy syrop zacznie ciemnieć i gęstnieć (po ok. 2-3 godzinach), sprawdzamy gęstość metodą "talerzykową" - wylewamy kroplę na schłodzony talerzyk i odwracamy pionowo; jeśli dżem nie ścieka, jest gotowy.

Przekładamy gorący dżem do wcześniej wygotowanych/wyprażonych [**] słoików (zostawiamy ok. 1-2 cm miejsca od brzegu słoika). Słoiki, podczas wlewania dżemu, należy trzymać przez grubą rękawicę i mocno dokręcać przez ścierkę. Przydatny jest też specjalny, szeroki lejek, żeby nie pobrudzić krawędzi słoików. Zakrętki należy wcześniej umyć i wyparzyć wrzątkiem.

Po zakręceniu słoiki można pasteryzować (wekować) w garnku z wrzątkiem, ale wystarczy odwrócić je do góry dnem i zostawić do wystygnięcia.

Wskazówki i uwagi:

[*] Cytryny koniecznie trzeba najpierw wyszorować porządnie szczoteczką, a później wyparzyć. Skórka cytrusów jest nasączana różnymi chemikaliami zapobiegającymi psuciu. Jeśli nie mamy pazurków do obierania skórki, możemy ją otrzeć na tarce.

[**] Słoki wyparzamy wrzątkiem lub trzymamy przez ok. 15-20 minut w piekarniku w temperaturze 120 st. C lub myjemy w zmywarce w najwyższej temperaturze.
Nadesłał(a) chojnac, dnia: 2011-06-17 21:49:18.566
Źródło/autor przepisu: pomysł z http://pozytywnakuchnia.pl/dzem-truskawkowy/

Twoje zapiski: