puszka.pl - pysznie!

Szalona zupa jarzynowa z kokosem i pomarańczą

Kiedyś po prostu otworzyłam lodówkę i szafki, pomyślałam, że może ciekawie smakować, więc postanowiłam zaszaleć. W końcu wiosna :D Na pewno jest to fajna odskocznia od naszej tradycyjnej kuchni, a też wychodzi fajny efekt bez wielkich kosztów. :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 2

marchew
korzeń pietruszki
pół korzenia selera
pół cebuli
2 ziemniaki
pół pomarańczy
dwie łyżki wiórków kokosowych
przyprawy (curry i papryka słodka, albo ostra - jak kto lubi)
bulion warzywny, albo woda
mleko roślinne
olej
sól

Przygotowanie:

Kroimy warzywa w kostkę, wrzucamy do garnka na olej, przysmażamy trochę z przyprawami, żeby wyciągnąć smak i warzyw, i przypraw. Po chwili możemy dorzucić trochę wiórków. Zalewamy wszystko bulionem, dosalamy i gotujemy. Kiedy warzywa będą miękkie, zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy pokrojoną w kostkę ćwiartkę pomarańczy, a z drugiej ćwiartki wyciskamy sok. Zabielamy mlekiem.

Jeśli ktoś nie chce, żeby mu pływały wiórki i miąższ z pomarańczy, może w osobnych garnku przygotować bulion z kokosem i pomarańczą i zmiksować przed wlaniem do warzyw. Ale chyba jest lepszy smak, kiedy kokos jest podany na początku.

Wskazówki i uwagi:

Przy tej zupie możemy się trochę pobawić, wyciągnąć akurat ten smak, na który akurat mamy ochotę. Chcemy bardziej ostro - dajemy więcej ostrej papryki, chcemy łagodniejszej wersji - dolewamy mleka, bardziej kwaśno - dodajmy jeszcze cytryny. Można oczywiście zmieniać proporcje warzyw, spróbować z jeszcze innymi (może rodzynki by pasowały? :))
Nadesłał(a) bonamartinka, dnia: 2012-03-11 17:21:21.185
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: