7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ | |
|
|
Pigwa smażona do herbaty - zwykła lub korzennaRobiąc pierwszy raz przetwory z pigwy (a właściwie pigwowca) zrobiłam pigwę "w soku własnym" oraz smażoną. Tę drugą w wersji zwykłej oraz korzennej. Kwestia gustu, ale mi osobiście najbardziej odpowiadała ta ostatnia. Z pigwą nawet czarna herbata mi smakuje! :) Świetnie się też nadaje do przełożenia ciasta, jeśli potrzebny jest kwaśny dżem. Można ją wtedy wymieszać z musem jabłkowym.
Średnia ocena:
[5.0
z 2 ocen]
| dodaj ocenę
| komentarze [3]
Rodzaj diety: wegańska
Składniki: 6 słoiczków po 200 ml1 kg pigwowca potocznie zwanego pigwą, choć to 2 zupełnie inne rośliny [*]. Zebrany po pierwszych przymrozkach będzie pomarszczony, bardziej soczysty i miękki, dzięki czemu łatwiej będzie wykrawać gniazda nasienne. Zebrany wcześniej swobodnie może poleżeć kilka tygodni, zwłaszcza jeśli jest zielonkawy, to dojrzeje.
5 dość czubatych łyżek cukru ew. przyprawy korzenne, np: - 6 łyżeczek cynamonu - 2 strąki zielonego kardamonu (lub 2 szczypty mielonego) - spora szczypta mielonego anyżu gwiazdkowego - spora szczypta imbiru - ew. 2 goździki zmielone Przygotowanie:Owoce umyć, poprzekrawać na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne [**], nie obierać. Rozdrobnić np. w malakserze.
Wrzucić na patelnię lub do garnka, podlać wodą (powiedzmy 1/2 szkl.), smażyć. Owoce bardzo szybko, w przeciągu 5-10 min., zaczną mięknąć i rozpadać się przy mieszaniu. W razie potrzeby można jeszcze podlać wodą. Na koniec doprawić cukrem i ew. wybranymi przyprawami korzennymi. Nakładać do słoików i pasteryzować - dla małych słoiczków (ok. 200 ml) wystarczy 10 min. od zagotowania wody. Wskazówki i uwagi:[*] Pigwowiec jest bez porównania bardziej aromatyczny i kwaśny niż pigwa - jest jak koncentrat pigwy :) Pigwowiec to raczej małe jabłuszka, twarde i zielone lub żółte (w zal. czy dojrzałe), rosnące na krzewach. Pigwa to spore gruszki o lekko lepkiej skórce, rosną na drzewach. Trudno pomylić :)
Więcej nt. pigwowca i jego obróbki znajdziecie w przepisie na pigwę (a właściwie pigwowiec) do herbaty. [**] Owoce są twarde, dlatego, jeśli nie są dobrze dojrzałe, nie zaszkodzi dać im poleżeć, żeby dojrzały i przy okazji trochę zmiękły. Czytałam też o takim sposobie, że ktoś obgotowuje wstępnie pigwę, żeby ułatwić sobie pracę. Choć nie próbowałam, to wydaje się, że wrzucenie jej na 1-2 min. do wrzątku może zdać egzamin - owoce bardzo szybko miękną pod wpływem temperatury.
Nadesłał(a) patrycccja,
dnia: 2011-11-02 19:20:30.28
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.
Widzisz w przepisie jakieś błędy, niedociągnięcia?
zgłoś to administratorowi
Nowe komentarze:
Herbata to moja miłość od dłuższego czasu. Strasznie lubię zaparzyć sobie taki kubas dobrej herbaty w ciągu dnia.
~Marysia 2011-11-09 11:49:36.651
Przemarznięta pigwa jest o wiele łatwiejsza w obróbce.Robiłam ją w grudniu. Nie wiem tylko czy nie zmieniają się wówczas jej wartości zdrowotno-lecznicze. Ale smak, jak dla mnie, ma znakomity!
Dana 2011-11-04 15:04:27.781 Podziel się wrażeniamiDodaj komentarz |
Podobne wg nazwy:Pigwa (a właściwie pigwowiec) do herbaty (wegańska)Korzenne sojacze (wegańska) Korzenne placuszki drożdżowe (bez ograniczeń) Korzenna zupa cebulowa. (wegańska) Korzenna dynia z marchewką (wegańska) Wegański korzenny chlebek (wegańska) Seler w oleju korzennym (wegańska) Przyprawa korzenna - piernikowa (wegańska) Mrożona herbata II (wegańska+miód) Herbata z miodem (wegańska+miód) Ocenazamknij |
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas |
~Krupeczka 2021-09-25 18:41:20.181