Mleko kokosowe lub owsiane do kawy i innych zastosowań (nie warzy się!)
Idealne do kawy i nie tylko. Nie warzy się (wlewałam też zimne - prosto z lodówki).
Rodzaj diety: wegańska
Składniki:
1 szklanka
20 g wiórków kokosowych lub 20 g płatków owsianych górskich
1/4 szkl. wrzątku + 1 szkl. ciepłej wody
szczypta soli
szczypta karobu (nie zmieni koloru mleka)
szczypta gumy ksantanowej (*)
Przygotowanie:
Wiórki/Płatki zalać w szklance niewielką ilością wrzątku, przykryć spodkiem, odstawić do ostygnięcia.
Potem zmiksować w blenderze ze szklanką ciepłej wody i szczyptą soli. Dokładnie odcedzić przed bawełnianą szmatkę (**). Wiórki zachować na mączkę kokosową (***), po cedzeniu mają być prawie suche.
Mleko przelać do blendera, dodać szczyptę karobu, szczyptę gumy ksantanowej i ponownie zmiksować. Mmm! Gruba, gęsta pianka (tuż po produkcji). Idealne do kawki!
Po wyjęciu z lodówki wstrząsnąć butelką. Mleczko owsiane jest gęstsze od kokosowego i opadnie na dół.
Wskazówki i uwagi:
Można też zrobić mleko kokosowo-owsiane - procedura j.w.
Według mnie 20 g na szklankę wody to idealne proporcje. Samo schłodzone mleczko smakuje wybornie. Można oczywiście dodać ciut więcej wiórków i zrobić tłustsze mleczko albo dać trochę więcej wody i zrobić chudsze mleko. Zależy do czego będzie nam potrzebne.
Jak robię biszkopt to do przygotowania mleczka używam 50 g wiórków na 1,5 szklanki wody.
(*) Guma ksantanowa - zagęszczacz, stabilizator. Można kupić w hurtowni z dodatkami spożywczymi/przyprawami w paczkach kilogramowych (najtaniej).
(**) Szmatkę po produkcji mleczka owsianego płuczę w 1 litrze ciepłej wody tak, by dokładnie zebrać wszystko, co na niej pozostało (te farfocle i kleik bardzo miły dla ciała ;-)), zlewam to do butelki po wodzie mineralnej, a potem wieczorkiem wlewam ten płyn do kąpieli ;-) Jest świetny!
(***) Pozostałe wiórki można zachować, rozłożyć na papierze śniadaniowym cienką warstwą i zostawić do podsuszenia, a potem, jak nadarzy się okazja, dosuszyć w piekarniku (podczas rozgrzewania piekarnika i kiedy temp. znowu spadnie poniżej 90 st. C.). Potem je przemielić na mączkę. Ze 100 g wiórków kokosowych użytych do produkcji domowego mleka wychodzi 30 g mączki kokosowej.
Widzisz w przepisie jakieś błędy, niedociągnięcia?
Podziel się wrażeniami
Dodaj komentarz
Możesz spróbować też z większą ilością wiórków, np. 100g na szkl. wody + potem guma, tyle że to będzie bardzo treściwe mleko.
martina 2013-10-06 23:36:47.938