Przygotowywałam prezentację z degustacją :-) na temat egipskiej kuchni, znalazłam ten przepis w internecie (egyptian food) i troszkę zmodyfikowałam. Wszystkim bardzo smakował :-)
To jest ciasto przypominające sprzedawane w cukierniach frajszyce. Tyle, że tutaj marmolada jest jabłkowa. Ale kto nam zabroni poeksperymentować? :-)
Poza tym ciasto fajnie wygląda, jeśli na masie kokosowej (zamiast polewy czekoladowej) ułożymy kratkę z ruloników ciasta, a w powstałe kwadraty/romby włożymy jeszcze po trochu marmolady. Tak jest właśnie we frajszycach.
To co różni ten przepis od innych, to użycie butelki plastikowej. Jestem pewna, że w każdym domu znajdzie się taka butelka czekająca na wyrzucenie. Zamiast wywalać na śmietnik, możemy ją jeszcze na chwilę wskrzesić i użyć jako naczynia;) Dzięki zastosowaniu butelki w roli miski i miksera nie zużywamy prądu ani wody do mycia naczyń. Poza tym butelka wraz z jej właściwościami shakera pozwala na uzyskanie dobrze wymieszanego ciasta.
Coś w sam raz dla osób, które nie mają czasu, albo dla tych, którym zwyczajnie się nie chce. Prosto, szybko, zdrowo i efektownie. Porcja 215 g dostarcza 53 kalorie.
Na blogu Ptasi (link poniżej) przeczytaliśmy, że krótko gotowany dżem truskawkowy "niestety szybko się starzeje (po ok. 3 miesiącach zaczyna ciemnieć, a smak traci świeżość - jakby truskawki z niego parowały)". W zeszłym roku to sprawdziliśmy - dżem faktycznie traci powoli aromat i kolor, a w końcu robi się bardziej brązowy niż czerwony. U nas zajęło to dłużej niż 3 miesiące, ale też gotowaliśmy truskawki dłużej niż 5 minut. Dlatego do szybszego spożycia robimy dżem z tego przepisu, a resztę tradycyjnie, wg. przepisu "babcinego".
Szybki pikantny sos idealny zarówno do ryżu jak i do makaronu. Powstał w wyniku opróżniania lodówki. Myślę, że na stałe wkroczy do naszego kuchennego repertuaru.
W Paragwaju empanadas je się najczęściej z nadzieniem mięsno-maniokowym. W wegetariańskiej wersji dostępne są one z nadzieniem z kukurydzy (+ najczęściej ser) i z nadzieniem serowym. Podaję niżej wersje z kukurydzą i moją własną fasolową - wegańską.
Przepis przerobiony na wegetariański. Escabeche pochodzi z kuchni hiszpańskiej i jest popularną potrawą na gorące dni. Escabeche to nie tylko nazwa potrawy, ale też samej marynaty.