puszka.pl - internetowy partner International Vegetarian Union
|
<< wróć do wizytówki
patrycccja : przepisy użytkownika
-
Deserowy ryż kokosowo-waniliowy
Idealne również na śniadanie. Dobre samo lub z owocami - dzisiaj pasowała mi do tego gruszka.
-
Ryż z warzywami i kotletami sojowymi lub tofu w sosie curry
Pyyyycha! :) Naśladowałam potrawę z Zielonego Świata - nieistniejącej knajpy z wege kuchnią malezyjską. Ostatnio zoptymalizowałam przygotowanie i uznałam, że wreszcie zasługuje na zapuszkowanie :) Bardzo wygodnie przygotowuje się to danie w woku.
-
-
Cykoria duszona słodko-kwaśna
Nie przepadam za cykorią w surówkach, bo jest dla mnie za gorzka. Smażona, sowicie doprawiona solą, sokiem z cytryny i czymś słodkim jest jednak zdecydowanie zjadliwa. :) Dobra jarzynka do obiadu.
-
Bita śmietana kokosowa (z mleka kokosowego)
Naprawdę działa :) Szczerze mówiąc nigdy nie lubiłam bitej śmietany, ale fajnie mieć wegańską alternatywę, w dodatku - według mnie - smaczniejszą :)
-
Pulao czyli ryż z groszkiem i orzechami
Kuchnia indyjska, ale potrawa wybitnie łagodna w smaku :) Robiliśmy takie pualo jeszcze na studiach. Bardzo je lubię, a w dodatku jest bardzo szybkie do przygotowania - wystarczy niewiele ponad kwadrans.
-
Barszcz czerwony najpyszniejszy (czysty, bardzo esencjonalny, bez cukru!)
Sekretem barszczu jest dodanie jak największej ilości buraków. Wody powinno być tylko tyle, żeby przykrywała buraki. Wtedy barszcz wyjdzie przepyszny, aromatyczny, wspaniały! I wcale nie trzeba go dosładzać, bo słodycz buraków w zupełności wystarcza :) Nauczyłam się tego od siostry i od kilku lat robimy na święta właśnie taki barszczyk. Zresztą nie tylko na święta :)
-
Twarożek z migdałów lub nerkowców z ogórkiem kiszonym - cudo!
Proste, szybkie i pyszne - genialne :D Jedyną "przyprawą" jest tu woda z ogórków kiszonych. Jest jednocześnie kwaśna, słona i aromatyczna - nic więcej nie trzeba :)
-
Zupa marchewkowa z imbirem i mlekiem kokosowym - delicje!
Wydaje się, że imbiru jest podejrzanie sporo, ale w rezultacie wychodzi genialna, przepyszna zupa. Wcale nie ostra, choć z wyraźnym aromatem imbiru, którego piekący smak zostaje "utemperowany" przez mleko kokosowe. Pyszności!
-
Mus jabłkowy kokosowo-waniliowy - najpyszniejszy do kanapek, naleśników, hit!
W tym roku wiele razy robiłam mus z jabłek. Doprowadziłam go do perfekcji! Mus kokosowo-waniliowy jest ukoronowaniem moich eksperymentów - nikt nie potrafi mu się oprzeć. :) Jest po prostu doskonały - i nie są to czcze przechwałki :D
-
Dynia pieczona czosnkowa (i ew. pasta z dyni)
Ania D.: "Doskonałe warzywo do obiadu. My ją tak lubimy, że robię ją teraz co drugi czy trzeci dzień biorąc na raz kilogram dyni."
Podpisuję się pod słowami Ani. Z pieczonymi ziemniakami po prostu bajka! Do tego najlepiej pomidor - jego lekko kwaskowaty smak doskonale pasuje do reszty.
-
Makaron na zielono - z bobem i pesto
Niby przegląd lodówki, a wyszło znakomite. Delikatny smak i faktura bobu wspaniale kontrastuje ze słonawym, aromatycznym pesto.
-
Zioła suszone... w lodówce
Mało kto zdaje sobie sprawę, że powietrze w lodówce jest suche (a przecież to dlatego owijamy np. sałatę i zieleninę w folię) i świetnie nadaje się do suszenia ziół. Sprawdziłam i działa :) Metoda doskonała jeśli nie mamy możliwości suszyć ziół tradycyjnie. Zwłaszcza jeśli mamy do ususzenia pojedyncze listki, a nie całe gałązki.
-
Sos jabłkowo-czosnkowy 5 smaków
Ekspresowy, aromatyczny sos, trochę próbujący naśladować chutney. Fantastyczny np. do fasolki szparagowej. Jeśli podamy ją do obiadu to fantastycznie będzie łączyć się z sałatą z winegretem i pomidorami.
-
-
Bajaderka
Kiedy byłam dzieciakiem na bajaderki mówiliśmy ziemniaczki :) Uwielbiałam je na równi z szarlotką i makowcem... do czasu, kiedy się dowiedziałam, że robi się je z resztek cukierniczych. Wtedy jakoś przestały mi smakować ;) Ale domowe bajaderki to zupełnie co innego - po prostu poezja! I takie proste do zrobienia :)
-
Grzanki do zupy (sześcianiki) naturalne, ziołowe lub czosnkowe
Niby banał, a jednak trzeba wiedzieć, jak się robi. Ja grzanki bardzo lubię, ale sama robiłam może raz. Teraz przyszła pora na naukę ;) Świetne do pomidorówki, zup-kremów i w ogóle wszystkich gęstych zup :)
-
Chorwackie ziemniaczki (z pomidorami i czosnkiem)
Chorwackie nie dlatego, że to ich potrawa tradycyjna, ale dlatego, że na wakacjach tam spędzanych wymyślona. No i jakoś zaczęły u nas pod taką nazwą funkcjonować :) Są przepyszne i znikają w mig!
-
Ziemniaki z mikrofali - 0,5 kg w 10 minut!
Rzadko korzystam z mikrofali i jeśli już to w niej odgrzewam, a nie gotuję. Upały, jak też chroniczna niechęć do obierania ziemniaków ;) skłoniły mnie jednak ostatnio, żeby spróbować ugotować w niej ziemniaki. Musze przyznać, że wyszły całkiem spoko :) Są super do robienia sałatek, puree czy obsmażania, ale do podania w całości do obiadu już nie bardzo - przecież nie są słone :) No i zasadnicza zaleta - czas! Pół kg ziemniaków gotowe w 10 min. to jest to, co mi się podoba :)
-
-
Sałatka makaronowa z kalafiorem, pomidorami i winegretem
To bardziej syta wersja surówki z kalafiora i pomidorów :) Doskonała letnia przekąska. Wystarczy podać ją z jakimś warzywem na ciepło (gotowana kukurydza, smażone plastry cukinii, pieczarki usmażone z cebulą) i obiad gotowy.
-
Farsz - szpinak, tofu i pomidory suszone
Pomidory suszone to taki słonawy, bardziej konkretny akcent smakowy. Super się komponuje ze szpinakiem. Taki farsz jest świetny do naleśników, pierogów gotowanych i pieczonych (np. calzone), ale też do tarty, lazanii czy cannelloni (też makaron, takie grube rurki do nadziewania właśnie).
-
-
Bób smażony z rozmarynem
Pierwszy raz tak przygotowany bób jadłam w jednej z warszawskich restauracji. Zakochałam się w tym daniu :) Jeśli kupimy młody bób z delikatną skórką, to danie nie jest nawet pracochłonne.
-
|